Прибутки наші

40307426_236600060372486_7319253639711686656_n

Прибутки наші

Експерти громадської організації «Миколаївщина – надійний партнер» на підставі інформації, наданої Головним управлінням статистики у Миколаївської області провели аналіз зайнятості та рівня доходів населення у регіоні. Період та предмет – середня заробітна плата по юридичних особах та відокремлених підрозділах юридичних осіб з кількістю найманих працівників 10 і більше осіб у 2017 ріці та першому кварталі 2018.Пропонуємо до уваги деякі цікави факти та висновки нашого аналізу.

Грошей стає більше. Грошей стає більше?

У першому кварталі 2018 року рівень номінальної заробітної плати в середньому по Миколаївській області склав 7356 гривень на місяць. Це на 647 гривень, або на 9,64% більше, ніж в середньому за весь минулий рік. Ще раз, звертаю вашу увагу, що йдеться про номінальну заробітну плату, яка, на відміну від реальної, не враховує зміни індексу споживчих цін (інфляції чи дефляції). Так саме, не зовсім коректно порівнювати рівні зарплат річні і першого кварталу, але, у будь якому разі, їх рівень зростає і це добре. Але, така загальна статистика не розкриває деяких цікавих деталей.

У всіх містах і районах, крім двох, рівень заробітної плати нижче за середньобласний. Абсолютним рекордсменом по рівню зарплати є місто Южноукраїнськ – 11470 гривень у минулому році і 14362 гривні у першому кварталі поточного. Зрозуміло, що це пов'язано з тим, що значна частина його мешканців працює на Южноукраїнській АЕС, де рівень платні завжди традиційно високий. Тепер зрозуміло, чому там відбуваються такі палкі баталії за ринки та інше комунальне майно – ринок збуту начебто – не великий, але дуже ємний. У населення є гроші. На другому місці, не дивуйтеся, знаходиться Вітовський район – 9823 гривні у минулому році і 10430 у першому кварталі 2018-го. Очевидно, що тут картину робить Сандора. І лише на третьому місці зі 6953 гривнями у 2017 і 7454 гривнями у першому кварталі 2018 знаходиться обласний центр. На четвертому – Очаків – 5686 та 6050 грн. відповідно, п'ятірку замикає Врадіівський район – 5093 та 5935 гривень у 2017 та першому кварталі 2018. Найменший рівень доходів населення спостерігається в Очаківському районі. Більше того, порівняно з середнім заробітком у 2017 році у першому кварталі 2018 він зменшився з 4936 до 4825 гривень.

Ще один район, в якому зменшився рівень доходів населення – це Веселинівській з 5220 до 5214. У всіх інших містах і районах спостерігається підвищення рівня доходів населення. Але і тут картина далеко не однакова. Нагадую, що в середньому по області рівень зарплат виріс на 9,64%. По-переду, як звичайно – Южноукранськ +25,21%, на другому місці, не дивуйтесь, Казанківський район +20,61%, на третьому – Березнегуватський +19,31%, на четвертому – Врадіївський +16,53%, п'ятірку лідерів замикає Вознесенський +15,85%.

В цілому картина по області виглядає так: 

 Таблиця відкриється у новому вікні (натисніть на посилання)

Отже, ми бачимо майже скрізь позитиву динаміку, в середньому, по області - +9,64%. Але не забуваємо, що станом на 1 серпня рівень річної інфляції, згідно відомостей міністерства фінансів складає 3,6% (https://index.minfin.com.ua/economy/index/inflation/ ). Нерівномірність зростання рівня зарплати у різних районах може свідчити про легалізацію певної кількості робочих місць, які до цього були у тіні. Крім того, цей офіційний звіт не показує рівень заробітків у приватних підприємців та на підприємствах із кількістю працівників менше за 10 працівників.

Я б завідувати складом пішов – хто мене навчить?

Щодо розподілу розміру зарплат відповідно до видами економічної діяльності, то тут складається досить цікава картина. Якщо вірити офіційній статистиці, то найбільша зарплата у нашій області спостерігається у сфері транспорту, якщо бути ще більше точним – у сфері складського господарства, пов'язаного із транспортним обслуговуванням і складає, в середньому 12437 гривень. Очевидно, що йдеться тут не про водіїв міських маршруток чи тролейбусів і трамваїв, а, скоріш за все, про працівників море-господарського комплексу, тобто, портів, стивідорних компаній, тощо. На другому місці – наукові дослідження та розробки – 9403 гривні, на третьому – промисловість – 9301 гривень, на четвертому – державне управління та оборона – 9282 гривні, і, лише, на п'ятому місці традиційний лідер ще п'ять-шість років тому – фінансова та страхова діяльність – 8979 гривень. Очевидні наслідки мілітаризації країни – цілком природний процес в умовах зовнішньої агресії, коли країна захищається. Також, це говорить про ту роль, яку відіграють військові у житті нашого регіону. Найменші показники доходів у поштовій справі – всього 3499 гривень.

Загалом, ситуація по заробітним платам по галузям виглядає так:

Таблиця відкриється у новому вікні (натисніть на посилання)

Деякі висновки

Статистика переконує нас, що в Миколаївській області спостерігається зростання як номінальної, так і реальної зарплати. Рівень доходів є досить нерівномірний по окремих регіонах області – є явні лідери, є аутсайдери. Так саме, бачимо нерівномірну динаміку рівня доходів. Але, найбільш цікавим є зміни у рівні доходів по видам економічної діяльності. Ще п'ятирічні лідери – працівники фінансового сектору, сьогодні є лише на п'ятому місці, помітно виросли доходи державного сектору. І перше, і друге – є наслідком кризи економіки. Стара економічна модель перероджується на нову з явними ознаками одужання всього економічного організму, в чому, власне, і полягає вся суть будь якої економічної кризи, якщо, звісно, вона не призводить до колапсу.

В той же час, не можна пояснити різке зростання доходів по деяких районах області таким самим зростанням там рівня виробництва – нам нічого не відомо про такі факти. Отже, єдиним поясненням такої ситуації є легалізацією прихованих до цього прибутків і зарплат. Насправді, легалізація – це потужний резерв збільшення зарплат. Навіть за відомостями Міністерства економіки рівень тіньового виробництва в Україні складає не менше третини від загального обсягу ВВП. Отже, є над чим працювати органам державної влади.

Станіслав Мартиросов, заступник голови ГО «Миколаївщина – надійний партнер»


© 2019 Інвестиційний форум "Миколаївщина – надійний партнер"